Ostatni dzień przed przerwą świąteczną spędziliśmy na wspólnym kolędowaniu. Każda klasa oraz grupa przedszkolna przygotowała kolędę lub pastorałkę. Dodatkowo usłyszeliśmy legendę "Cichej nocy" oraz jej piękne wykonanie. Po miło i śpiewająco spędzonym czasie, a także życzeniach od p. Dyrektor, klasy wraz z wychowawcami udały się na wigilię do swoich sal.
Kolędowanie
- 10
Kolędowanie
19 grudnia nasz szkolny zespół Rajskie Nutki miał okazję wystąpić dla Środowiskowego Domu Samopomocy w Świeciu nad Osą. Wizyta przebiegła w świątecznej atmosferze przy wspólnym kolędowaniu. Nie zabrakło życzeń, prezentów oraz wzruszeń.
6
Wycieczka do Gniezna
13 grudnia 2024 roku 40 uczniów szkół podstawowych w Bursztynowie i Świeciu nad Osą pod kierownictwem p. Andrzeja Rydeckiego odwiedziło Gniezno - pierwszą stolicę Polski.
Wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzenia Fabryki Bombek Choinkowych Bol-Glass. Poznaliśmy proces tworzenia naszych pięknych ozdób choinkowych, a następnie sami dekorowaliśmy po dwie otrzymane bombki. Zaangażowanie, pasja i wielki talent artystyczny pozwoliły na stworzenie pięknych dzieł, które zawisną w naszych domach na świątecznych drzewkach.
Następnie udaliśmy się do Muzeum Początków Państwa Polskiego. Po pokonaniu potężnego wału obronnego chroniącego ten najważniejszy gród Polan z ogromnym zaciekawieniem poznawaliśmy zaczątki państwa Polskiego i arcydzieła kultury polskiej sprzed 1000 lat – włócznię św. Maurycego, szczerbiec oraz regalia Kazimierza Wielkiego. Dzięki wystawom i wspaniałym opowieściom Pana Przewodnika w ciągu dwóch godzin zwiedzania poddaliśmy się wehikułowi czasu i dotknęliśmy warunków życia w Polsce pierwszych Piastów. Przy wyjściu z muzeum otrzymaliśmy pamiątkowe kubki z logiem chrztu Polski i koronacji Bolesława Chrobrego.
Następnie przy pięknej słonecznej pogodzie pod przewodnictwem p. Ewy, Joli i Kasi udaliśmy się w radosnym orszaku do kolebki polskiego chrześcijaństwa i ojczyzny – Katedry Gnieźnieńskiej. Tutaj , bezpośrednio dotykając perły polskich zabytków średniowiecznych – Drzwi Gnieźnieńskich poznaliśmy życie św. Wojciecha, a następnie zwiedziliśmy wnętrze katedry. Na zakończenie podziękowaliśmy św. Wojciechowi za opiekę przed jego słynnym relikwiarzem - przepiękną srebrną trumienką. Kontynuując zwiedzanie, ogromnie zmęczeni, ale i pełni wiedzy przekształciliśmy się w odkrywców historii w muzeum diecezjalnym. Tutaj z ogromną pasją na podstawie otrzymanych mapek odnajdywaliśmy skarby polskiej sztuki sakralnej.
Napełnieni wiedzą, wrażeniami, z pustymi żołądkami i wilczym apetytem w końcu zasiedliśmy do obiadu. Nie wiadomo czy było to zasługą kucharzy restauracji Pietrak, czy naszego głodu, ale obiad smakował wyśmienicie.
0 17.00 wsiedliśmy do autokaru, a o 20.00 cieszyliśmy się ze spotkania z rodzicami.
8
Warsztaty świąteczne
Dnia 10 grudnia 2024 roku odbyły się w Starostwie Powiatowym warsztaty świąteczne. W tym roku szkołę reprezentowało 5 uczniów - Zuzanna Bochen (kl. V), Tymoteusz Bochen (kl. VI), Sandra Kalachurka (kl.VI), Nadia Martko (kl. VI) i Julia Kurkierewicz (kl. VIII).
Uczniowie mieli możliwość wykazania się kreatywnością i pomysłowością tworząc prawdziwe i przepełnione magią dekoracje świąteczne. Ozdobiły one nie tylko choinkę, ale także pomieszczenia biurowe starostwa, do których mogły wchodzić dzieci.
Uroku świąt dodało wspólne śpiewanie kolęd.
Rodacy Bohaterom
13 grudnia oficjalnie zakończyliśmy akcję Rodacy Bohaterom przekazaniem darów przedstawicielom fundacji Lex Lupus. Do artykułów zostały dołączone kartki bożonarodzeniowe wykonane przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Świeciu nad Osą. Świąteczne pozdrowienia w plastycznej formie wykonywała również klasa 8 na zajęciach w bibliotece. Pragniemy podziękować wszystkim dzieciom, rodzicom, nauczycielom, którzy przyłączyli się do akcji, a także firmom, wspierającym tę inicjatywę. Dary wspomogą naszych rodaków mieszkających na Litwie. Pamiętajmy, dobro wraca.
3
Mikołajki
6 grudnia był również wyjątkowym dniem dla uczniów. Mikołaj nie zapomniał o młodszych jak i o starszych dzieciach. Pani Wójt, którą mieliśmy okazję gościć, także przekazała słodki upominek dla uczniów oraz pracowników szkoły.
8
Mikołajki w przedszkolu
6 grudnia w grupie Biedronki w tym roku Mikołaj osobiście dotarł sprawdzić czy przedszkolaki wyczyściły buciki. Gościliśmy również Panią Wójt z współpracownikami, która również dotarła ze słodkim upominkiem od Mikołaja🎄🎁🎅🏻.
15
Andrzejki
27 listopada odbyła się DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA. Dzieci przebrane za czarodziejki oraz magików bawiły się przy dźwiękach muzyki. W przerwie od tańczenia odczytywano wróżby, które były ukryte w balonach.
7
Wycieczka
26 listopada Przedszkole oraz klasy I- III wybrały się na wycieczkę do Brodnickiego Domu Kultury na spektakl teatralny pt.: "Trzej Muszkieterowie - jeden za wszystkich, wszyscy za mleko". Barwna opowieść o trzech dzielnych kocich muszkieterach oraz o młodym d'Artagnanie, który pragnął dołączyć do elitarnej straży chroniącej drogocenne mleko. Było to widowisko pełne humoru i przygód, ale także lekcja odwagi, przyjaźni i tolerancji.
7
Dzień Pluszowego Misia
25 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia, dzieci przychodziły do przedszkola ze swoim „milutkim” przyjacielem, by wspólnie z innymi celebrować te pełne radości chwile. Przedszkolaki bawiły się przy misiowych piosenkach, uczestniczyły w zabawach ruchowych oraz wykonały przepiękne prace plastyczne z misiem w roli głównej.
Ten wyjątkowy dzień był pełen uśmiechu, radości i świetnej zabawy.
6
Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci
Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele!
W tym roku szkolnym ponownie przystępujemy do udziału
w Akcji Ekologicznej ''Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci'', która odbywa się pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki.
To świetna okazja, aby zadbać o środowisko i pozbyć się zalegających w domu niepotrzebnych urządzeń elektrycznych i elektronicznych.
Zbieramy:
- stare telefony, komputery, laptopy, tablety,
- zużyte baterie i akumulatory,
- sprzęt gospodarstwa domowego - wszystko co jest na prąd lub na baterie np. żelazka, miksery, tostery, odkurzacze, pralki, kuchenki itp.,
- akcja nie dotyczy tonerów oraz świetlówek.
Dlaczego warto ?
- Pomagamy chronić środowisko przed szkodliwymi substancjami.
- Przyczyniamy się do recyklingu i odzysku cennych surowców.
- Możemy wesprzeć naszą szkolę - dochody z recyklingu przeznaczymy na zakup artykułów papierniczych do świetlicy szkolnej.
Każdy, kto posiada zużyty sprzęt może go u nas zostawić w wyznaczonym miejscu w dniach od 25 listopada 2024 r. do 13 grudnia 2024 r.
Po tym terminie elektrośmieci zostaną odebrane przez organizatora akcji.
Z poważaniem Natalia Smirnova
Dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Nr 1 w Świeciu nad Osą
Dzień Pluszowego Misia
25 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Pluszowi przyjaciele towarzyszyli dzieciom podczas lekcji i na przerwach.
3
Dzień Tabliczki Mnożenia
18 listopada obchodziliśmy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie klas 3-8 mieli okazję poprzez zabawę utrwalić te podstawowe działania matematyczne. Przygotowywali również plakaty. Wyłanialiśmy także klasowych mistrzów tabliczki mnożenia, którzy zostali nagrodzeni dyplomem i kolorową zakładką.
2
Występ uczniów "Miasto 44"
14 listopada mieliśmy przyjemność gościć uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Świeciu nad Osą wraz z p. kierownik Mariolą Licznerską. Odwiedzający nas zobaczyli występ przygotowany przez dzieci pod nazwą Miasto 44, gazetkę nt. Powstania Warszawskiego z pracami uczniów. Nad całością czuwała p. Katarzyna Martko.
5
Miasto 44
11 listopada na Hali Sportowej odbył się koncert pieśni patriotycznych "Miasto 44", na którym występowali seniorzy ze Stowarzyszenia Pogodna Jesień oraz dzieci i młodzież ze szkół w Gminie Świecie nad Osą pod patronatem honorowym Wójta Gminy p. Małgorzaty Taranowicz.
3
Święto Niepodległości
8 listopada odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Obchody zaczęły się od przemówienia p. Andrzeja Rydeckiego, następnie głos zabrała p. Dyrektor Natalia Smirnova oraz zastępca wójta p. Piotr Kozłowski. Apel przede wszystkim miał przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Pamiętajmy, że należy pielęgnować wartości patriotyczne, nie zapominać o ludziach, którzy własną krwią i ofiarą życia dali przykład światu, jak należy bronić wolności i niepodległości. Nie zabrakło również poezji patriotycznej jak i zapalenia zniczy przy Dębie Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Na zakończenie cała społeczność szkolna wraz z zaproszonymi gośćmi udała się w uroczystym przemarszu na mszę świętą upamiętniającą ten szczególny dzień.
18
Konkurs
7 listopada nasz szkolny zespół "Rajskie Nutki" miał okazję uczestniczyć w IX Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki i Pieśni Patriotycznej, który odbywał się w Wąbrzeźnie. Wokaliści zaprezentowali się grupowo jak i solowo. Mogliśmy zobaczyć i posłuchać cudownych patriotycznych występów w wykonaniu dzieci jak i dorosłych.
14
Święto Dyni
31.10. obchodziliśmy Święto Dyni. Oprócz ubioru w kolorze pomarańczowym oraz motywów związanych z dynią Samorząd Uczniowski zorganizował dla klas 1-3 zabawy. Dzieci szukały schowanych dyń, "przenosiły" na plecach dynię parami, grały w dyniowe bingo oraz projektowały własną dynię.
4
Apel
W dniu 28.10. br. spotkaliśmy się na apelu, który podsumowywał dotychczasowe osiągnięcia sportowe naszych uczniów od początku roku szkolnego. Miał on również na celu wręczenie nagród uczestnikom I Szkolnej Edycji "Mam talent", które zafundowała Rada Rodziców, a przekazała organizator konkursu, czyli Pani Pedagog Katarzyna Stawiarz. Pani Dyrektor Natalia Smirnova podziękowała i pogratulowała wszystkim uczniom, którzy chętnie angażują się w dodatkowe aktywności w naszej szkole.
Tydzień Uczniowskiej Supermocy
W dniach od 21 do 25 października br. nasi uczniowie uczestniczyli w Tygodniu Uczniowskiej Supermocy pod hasłem "Sukces jest jak wspinanie się po drabinie!". Głównym celem akcji było uświadomienie uczniom ich mocnych stron, wzmacnianie poczucia własnej wartości.
Przygotowane gazetki w sposób wizualizacyjny miały pomóc uczniom zrozumieć, że droga do sukcesu wymaga systematycznej pracy, cierpliwości i wytrwałości. Uczniowie uczestniczyli w licznych aktywnościach mających na celu odkrycie ich mocnych stron, talentów i uzdolnień, np. wykonywali plakaty, organizowali wystawę, uczestniczyli w konkursie "Mam talent".
"Winda wioząca na szczyt sukcesu jest zepsuta. Musisz dojść tam po schodach - stopień po stopniu" Joe Girard
30