30 listopada w naszej szkole świętowaliśmy Andrzejki. 6 klasa pod opieką p. Anny Woźniak przepowiadała swoim kolegom i koleżankom przyszłość. Nie zabrakło tradycyjnego lania wosku czy kartek z imionami sympatii. Uczniowie rzucali również monetą do szklanki z wodą by spełnić swe marzenia, wróżyli z kubków, kart, "maszerowali butami", a na koniec odczytywali przepowiednie z ciasteczek z wróżbą.
Andrzejki
Wycieczka do Grudziądza
W dniu 29 listopada klasy 1-3 oraz 4-5 udały się na wycieczkę do Grudziądza. Młodsze dzieci brały udział w zajęciach w Centrum Edukacji Przeciwpożarowej Ognik, gdzie dowiedziały się jak powstają pożary oraz w jaki sposób można je gasić. W tym czasie starsi uczniowie trenowali swoją kondycję w parku trampolin Extreme. Na koniec wycieczki wszyscy udali się do kina Helios na seans filmu "Bella i Sebastian".
Wycieczka do Gniezna
25 listopada uczniowie z klasy 4-8 naszej szkoły pod opieką Państwa Rydeckich i p. S. Potaszników wraz z uczniami ze szkoły w Lisnowie udali się na wycieczkę do Gniezna. Dzień rozpoczęli od wizyty w fabryce bombek, gdzie odbyły się warsztaty z ich zdobienia, poznali również etapy ręcznej produkcji tych ozdób. Odwiedzili również Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz Katedrę Gnieźnieńską z najbardziej słynnymi drzwiami w Polsce. W drodze powrotnej nie mogło obyć się bez wizyty w pizzerii w Grudziądzu.
Śniadanie daje MOC
Śniadanie jest bardzo ważne, ponieważ dostarcza organizmowi energii i składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Jest to także najważniejszy posiłek w ciągu dnia, który powinien być bogaty w białko i witaminy. 24 listopada cała społeczność szkolna wraz z przedszkolakami wzięła udział w akcji "Śniadanie daje moc!" Uczniowie mieli okazję samodzielnie przygotować zdrowe, pyszne i pełnowartościowe śniadanie. Koordynatorem akcji byłą p. J. Darłak.
Dzień Życzliwości i Pozdrowień
W naszej szkole z okazji Dnia Życzliwości i Pozdrowień pedagog szkolny ogłosił konkurs. Jego laureatami zostali: klasy I-III
1 miejsce Zuzanna Bochen
2 miejsce Wiktoria Tyszko
klasy IV-VIII
1 miejsce Sandra Kalachurka
2 miejsce Agata Kalachurka
3 miejsce Julia Nowomińska.
Dodatkowo w ten dzień Samorząd Uczniowski roznosił serdeczną pocztę. Uczniowie w tygodniu poprzedzającym mieli możliwość wrzucenia miłego słowa do kolegi czy koleżanki do skrzynek, które znajdowały się na szkolnych korytarzach.
Święto Jeża
Dnia 10 listopada przypada Święto Jeża. Wspaniała okazja, aby uświadomić dzieciom jaką ważną rolę w przyrodzie odgrywa ten niepozorny zwierz. Jeż jest jednym z najchętniej widywanych gości w ogrodzie oraz na działce. To pożyteczne stworzenie jest uwielbiane w szczególności przez dzieci. Na przełomie października i listopada jeże zapadają w sen zimowy i pewnie nawet nie wiedzą, że mają swoje święto. Z tej okazji uczniowie klas 1-3 przygotowali prace plastyczne z jeżem w roli głównej, prace przestrzenne oraz tablice informacyjne o życiu jeża.
Dzień Niepodległości
10 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości Polski, który przygotowali uczniowie klasy V z wychowawcą p. A. Figurską – Kowalską, klasa VIII z wychowawcą p. J. Rydecką oraz zespół Rajskie Nutki wraz z p. K. Martko, która odpowiadała za oprawę muzyczną uroczystości. Wśród zaproszonych gości byli: Przewodniczący Rady Gminy p. W. Sitnik, inspektor ds. Oświaty i Służby Zdrowia p. Marta Bochen oraz radni gminni w osobach p. M. Głodowskiej, p. T. Szynalewskiego i p. J. Jabłońskiego. Punktualnie o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna przystąpiła do odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji Ministra Edukacji Narodowej „Szkoła do Hymnu”.
Kreatywne Prace Plastyczne
Kreatywne Prace Plastyczne - zadania projektowe na wrzesień wykonane przez klasę 3. Słoneczniki malowane na materiale higienicznym. Zapraszamy do podziwiania prac w galerii.
2
OBIERZ KURS NA ORTOGRAFIĘ
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY „OBIERZ KURS NA ORTOGRAFIĘ”
Kolejny projekt prowadzony w klasie 3 skupia się na ćwiczeniu i utrwalaniu poznawanych zasad ortograficznych. Poniżej garść informacji o projekcie.
Uczestnicy:
Odbiorcami projektu są uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych. Nauczyciele podejmujący projekt są Koordynatorami w placówce lub w oddziale, który prowadzą. Projekt jest skierowany do nauczycieli, którzy:
- zauważyli potrzebę doskonalenia umiejętności ortograficznych u swoich uczniów,
- są gotowi podjąć z uczniami pracę opartą na działaniu i wdrażaniu dzieci do pracy zespołowej,
- chcą w ciekawy sposób realizować podstawę programową edukacji wczesnoszkolnej,
- realizują wymagania stopni awansu zawodowego.
Cel projektu:
- wytworzenie u uczniów nawyku ortograficznego polegającego na bezbłędnym pisaniu, które przebiega bez udziału świadomości piszącego,
- rozbudzanie czujności ortograficznej wśród uczniów,
- wytworzenie u ucznia pamięci wzrokowej i motorycznej wyrazów oraz nawyku samokontroli.
Treści i założenia metodyczne projektu:
Projekt oparty jest na zasadzie stopniowania trudności ćwiczeń w pisaniu. Zadania w projekcie oparte są o metodę stacji zadaniowych. Organizacja zadań powinna uwzględniać indywidualne zdolności uczniów oraz poziom opanowania materiału. Każdą aktywność (stację zadaniową) można dostosować do aktualnie omawianego zakresu materiału, trudności ortograficznej oraz modyfikować wg potrzeb nauczyciela.
W projekcie wyróżniono 3 moduły:
- etap wprowadzający,
- etap utrwalenia,
- etap sprawdzania.
Szczegółowy regulamin projektu dostępny jest u koordynatora – pani Natalii Kirsz-Kowalskiej.
XV Międzywojewódzki Festiwal Piosenki i Pieśni Patriotycznej
Dnia 09.11.2022r. zespół Rajskie Nutki oraz soliści z naszejszkoły wzięli udział w XV Międzywojewódzkim Festiwalu Piosenki i Pieśni Patriotycznej w Nowym Mieście Lubawski. Zainteresowanie konkursem byłoogromne - we wszystkich kategoriach zaśpiewało ponad 100 uczniów. Nasz zespół Rajskie Nutki piosenką Niezwyciężeni wyśpiewał I miejsce.Solistki Agata Kalachurka i Alicja Kurkierewicz w swoich kategoriachzdobyły wyróżnienie. Pozostałe solistki : Lena Wiśniewska, NadiaMartko, Natalka Jaszewska i Milena Rusoń dzielnie walczyły lecz tym razem nie udało zdobyć się nagród.
Edukacja ekologiczna w szkołach
W dniu 4 listopada Starostwo Powiatowe w Grudziądzu zorganizowało konferencję pt. "Edukacja ekologiczna w szkołach". Na konferencji podsumowano ponad 20 lat edukacji ekologicznej prowadzonej przez powiat grudziądzki we współpracy ze szkołami i instytucjami działającymi w obszarze ochrony środowiska. Wyróżniające się szkoły otrzymały pamiątkowe dyplomy i podziękowania za pogłębianie świadomości ekologicznej i wspieranie uczniów w podejmowaniu działań na rzecz ochrony środowiska.
Spotkanie z Wójtem Gminy Świecie nad Osą
W dniu 3 listopada 2022 r. p. I. Maj, wójt Gminy Świecie nad Osą spotkał się z uczniami klasy VIII ze Świecia nad Osą i Lisnowa oraz klasy VIII i VII z Bursztynowa.
Pan wójt przedstawił zadania samorządu gminnego i omówił przedsięwzięcia zrealizowane przez naszą gminę.
W drugiej części spotkania p. wójt odpowiadał na pytania, w tym;
-
gdzie będzie wytyczona trasa S– 5,
-
czy samorząd planuje zamykanie szkół z powodu braku opału,
-
jakie najważniejsze inwestycje są planowane w naszej gminie,
-
czy powstaną nowe obiekty sportowe.
Po spotkaniu z p. wójtem, uczniowie klasy VII i klasy VIII udali się do Urzędu Gminy w Świeciu nad Osą. Po budynku gminy oprowadzał młodzież p. M. Szczepanowski. Uczniowie z ciekawością rozglądali po sali posiedzeń rady gminy i urzędzie stanu cywilnego.
Na zakończenie pobytu w urzędzie młodzież odwiedziła gabinet p. wójta.
Z pewnością spotkanie z p. wójtem i wizyta młodzieży w urzędzie gminy pozwoliła uczniom poszerzyć wiedzę na temat samorządów oraz zainteresować ich sprawami lokalnymi.
Przed spotkaniem uczniowie klasy VII uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Gminną Bibliotekę Świeciu nad Osą. W czasie zajęć uczniowie wykonali kotyliony w biało- czerwonych barwach.
-
Dzień Dyni
W naszej szkole poraz kolejny świętowaliśmy "Dzień Dyni". 28 października uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach podczas, których poznali bardzo zdrowe i urodziwe warzywo jakim jest dynia. Tego dnia przynieśliśmy do szkoły dynie i w miarę możliwości ubraliśmy się na kolor pomarańczowy. „Święto Dyni” pozwoliło nam poznać wielką różnorodność dyń i wzbogacił naszą wiedzę na ich temat. Uczniowie wykonali dyniowe prace plastyczne na pamiątkę naszego wyjątkowego święta.
Dbajmy o Naszą Planetę
Dnia 27 października odbył się w szkole krótki apel podczas, którego zostały ogloszone wyniki konkursu plastyczo - ekologicznego - "Dbajmy o Naszą Planetę", organizowanego przez panią Natalię Kirsz-Kowalską. Wyniki konkursu oraz prace można zobaczyć na załączonym zdjęciu. Podczas apelu odbyła się także prezentacja toreb ekologicznych wielokrotnego użytku, stworzonych przez dzieci z pomocą rodziców. Każda torba była bardzo ciekawa i wyjątkowa. Na koniec korzytajac z okazji pani Katarzyna Martko wręczyła na ręce pani dyrektor statuetkę zdobytą podczas XXIX Diecezjalnego Festiwalu Pieśni i Piosenki Religijnej.
Kreatywne Prace Plastyczne
W obecnym roku szkolnym klasa 3 bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym – Kreatywne Prace Plastyczne. Jest to już trzecia edycja tego projektu. Organizatorką i pomysłodawczynią projektu jest autorka najpopularniejszego w Polsce edukacyjnego bloga plastycznego - "Kreatywne Prace Plastyczne".
Projekt ma na celu :
* Prowadzenie twórczych działań plastycznych wspierających rozwój, a szczególnie motoryki małej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, integracji sensorycznej, spostrzegania, pamięci, uwagi i mowy.
* Zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia i aktywności plastycznej w zakresie eksperymentowania z różnymi materiałami, narzędziami i technikami plastycznymi, nabywania doświadczeń i polisensorycznego poznawania stymulującego rozwój.
* Rozwijanie wyobraźni i kreatywności.
* Tworzenie prac plastycznych inspirowanych przyrodą, naturą i najbliższym otoczeniem za pomocą różnych technik rysunkowych, malarskich, graficznych, papierowych i mieszanych.
* Rozwijanie samodzielności, wzmacnianie poczucia sprawczości i wiary we własne możliwości.
* Kształtowanie postaw proekologicznych poprzez recykling plastyczny oraz wykluczenie materiałów zawierających plastik.
* Zewnętrzna promocja placówek oświatowych.
* Współpraca nauczycieli - wymiana doświadczeń i dobrych praktyk.
Projekt jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej, plastyki w kl. IV-VIII i szkół specjalnych oraz kierunkiem realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/23 - p.2 - "Ochrona i wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży", p.8 - "Wsparcie nauczycieli i innych członków społeczności szkolnych w rozwijaniu umiejętności podstawowych i przekrojowych uczniów", a szczególnie myślenia krytycznego i innowacyjnego, wytrwałości, różnorodności i szacunku dla środowiska.
Projekt trwa od września 2022 roku do maja 2023 roku i polega na wykonaniu przez uczniów 9 różnych zadań zaproponowanych przez organizatora oraz przesłaniu ich na stronę. Po zakończeniu projektu szkoła otrzyma oficjalny dyplom.
Więcej na temat projektu można dowiedzieć się na stronie internetowej: http://kreatywnepraceplastyczne.blogspot.com/
Szkoła Pamięta
W ramach akcji „Szkoła Pamięta” uczniowie klasy 8 z p. J. Rydecką i A. Woźniak uporządkowali zapomniane groby oraz zapalili na nich znicze.
Dyskoteka
26 października w naszej szkole odbyła się jesienna dyskoteka dla uczniów wszystkich klas. Było to pierwsze takie spotkanie po okresie pandemii. Wszyscy obecni uczniowie świetnie się bawili pod przewodnictwem klasy VIII, która to pod opieką p. Anny Woźniak była odpowiedzialna za organizację wydarzenia. Były tańce, konkursy, słodkie przekąski i mnóstwo zabawy.
Spotkanie z policjantem
W ramach edukacji dotyczącej bezpieczeństwa zaprosiliśmy do naszej szkoły policjanta, który spotkał się z uczniami klas I -III. Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo. Policjant rozmawiał z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach, a w szczególności omówił zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Przypomniał również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Następnie wytłumaczył jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych, również na terenie szkoły oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia.
Wycieczka do Chełmna i Grudziądza
19 października uczniowie z klas 4,5,6 i 8 pod opieką pani J. Rydeckiej, p. A. Rydeckiego i p. S. Potaszników udali się na wycieczkę do Chełmna i Grudziądza. W Chełmnie zwiedzili Klasztorny Zespół Cystersko - Benedyktyński, Farę chełmińską z relikwiami św. Walentego, Park Miniatur Zamków Krzyżackich, zobaczyli słynne ławeczki zakochanych, a w samo południe po uprzedniej wizycie w Muzeum Ziemi Chełmińskiej mieszczącym się w ratuszu, wysłuchali hejnału miasta. Uczniowie udali się również do wsi Kałdus na Górę Świetego Wawrzyńca, która jest pozostałością wczesnośredniowiecznego grodu. Po smacznym obiedzie wycieczka przeniosła się do Grudziądza, gdzie odwiedzili Muzeum Handlu Wiślanego. Na koniec zjedli pyszną pizzę w restauracji Don Corleone i pełni wrażeń wrócili do domów.
XXIX Diecezjalny Festiwal Pieśni i Piosenki Religijnej
nia 15 października 2022r. zespół Rajskie Nutki wziął udział w XXIX Diecezjalnym Festiwalu Pieśni i Piosenki Religijnej w Kowalewie Pomorskim. Nasz skład cały czas się powiększa o nowych członków dlatego było nas aż siedemnaścioro. W kategorii solista do lat 12 reprezentowali nas: Milenka Rusoń
Wiktoria Tyszko
Sandra Kalachurka Natalia Jaszewska
Nadia Martko
Agatka Kalachurka
Najstarsza z grupy Agata wyśpiewała III miejsce.
Zespół Rajskie Nutki piosenką Góry do góry wyśpiewał miejsce I.
Cały zespół przygotowała pani Katarzyna Martko.
Serdecznie wszystkim gratulujemy!