26 października w naszej szkole odbyła się jesienna dyskoteka dla uczniów wszystkich klas. Było to pierwsze takie spotkanie po okresie pandemii. Wszyscy obecni uczniowie świetnie się bawili pod przewodnictwem klasy VIII, która to pod opieką p. Anny Woźniak była odpowiedzialna za organizację wydarzenia. Były tańce, konkursy, słodkie przekąski i mnóstwo zabawy.
Dyskoteka
Spotkanie z policjantem
W ramach edukacji dotyczącej bezpieczeństwa zaprosiliśmy do naszej szkoły policjanta, który spotkał się z uczniami klas I -III. Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo. Policjant rozmawiał z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach, a w szczególności omówił zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Przypomniał również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Następnie wytłumaczył jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych, również na terenie szkoły oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia.
Wycieczka do Chełmna i Grudziądza
19 października uczniowie z klas 4,5,6 i 8 pod opieką pani J. Rydeckiej, p. A. Rydeckiego i p. S. Potaszników udali się na wycieczkę do Chełmna i Grudziądza. W Chełmnie zwiedzili Klasztorny Zespół Cystersko - Benedyktyński, Farę chełmińską z relikwiami św. Walentego, Park Miniatur Zamków Krzyżackich, zobaczyli słynne ławeczki zakochanych, a w samo południe po uprzedniej wizycie w Muzeum Ziemi Chełmińskiej mieszczącym się w ratuszu, wysłuchali hejnału miasta. Uczniowie udali się również do wsi Kałdus na Górę Świetego Wawrzyńca, która jest pozostałością wczesnośredniowiecznego grodu. Po smacznym obiedzie wycieczka przeniosła się do Grudziądza, gdzie odwiedzili Muzeum Handlu Wiślanego. Na koniec zjedli pyszną pizzę w restauracji Don Corleone i pełni wrażeń wrócili do domów.
XXIX Diecezjalny Festiwal Pieśni i Piosenki Religijnej
nia 15 października 2022r. zespół Rajskie Nutki wziął udział w XXIX Diecezjalnym Festiwalu Pieśni i Piosenki Religijnej w Kowalewie Pomorskim. Nasz skład cały czas się powiększa o nowych członków dlatego było nas aż siedemnaścioro. W kategorii solista do lat 12 reprezentowali nas: Milenka Rusoń
Wiktoria Tyszko
Sandra Kalachurka Natalia Jaszewska
Nadia Martko
Agatka Kalachurka
Najstarsza z grupy Agata wyśpiewała III miejsce.
Zespół Rajskie Nutki piosenką Góry do góry wyśpiewał miejsce I.
Cały zespół przygotowała pani Katarzyna Martko.
Serdecznie wszystkim gratulujemy!
ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ
Z okazji Święta Edukacji Narodowej w nasze szkole odbyła się uroczysta akademia połączona z Pasowaniem na Pierwszoklasistę, którą przygotowały klasa I pod kierunkiem wychowawczyni p. Justyny Rafalskiej oraz klasa IV wraz ze swoim wychowawcą, p. Aleksandrą Flis. Wśród zaproszonych gości byli: Wójt Gminy Świecie nad Osą p. Ireneusz Maj, Przewodniczący Rady Gminy p. Waldemar Sitnik, emerytowani nauczyciele i pracownicy naszej szkoły oraz rodzice uczniów.
Uroczystość rozpoczęłą się od przemówienia Dyrektora szkoły, p. Mileny Grabowskiej, która złożyła wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły życzenia z okazji ich święta, a następnie nasze pierwszaki rozpoczeły swój występ artystyczny, który zakończył się pasowaniem na ucznia i wręczeniem drobnych upominków od starszych koleżanek i kolegów z klasy II.
Drugą część uroczystości wypełniły występy klasy IV, która to przeniosła nas do świata Akademii Pana Kleksa. Po części artystycznej Wójt Gminy p. Ireneusz Maj wygłosił przemówienie, złożył życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły , a następnie wraz z Dyrektorem szkoły wręczył nagrody Dyrektora szkoły nauczycielom: p. J. Darłak, p. J. Rydeckiej, p. A. Rydeckiemu, p. A. Flis, p. E. Rusoń, p. A. Figurskiej - Kowalskiej, p. N. Kirsz- Kowalskiej. Narodę Wójta Gminy Świecie nad Osą otrzymała p. K. Martko. Miłym akcentem na koniec akademii było wręczenie przez Radę Rodziców naszej szkoły wszystkim nauczycielom i gościom kwiatów oraz pięknego tortu.
To był piękny dzień!
Życzenia Wójta Gminy
Życzenia Senatora RP
ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
Z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia w nasze szkole odbył się konkurs propagujący znajomość tabliczki mnożenia, którego organizatorem była p. R. Dykier. Wszystkie pracy były piękne, ale komisja musiała wybrać tylko kilka.
Przyznano trzy I miejsce, które zdobyli:
Mateusz Trela z klasy IV;
Agata Kalachurka z klasy V;
Nadia Martko z klasy IV.
Kolejni na podium byli: Tymek Bochen z klasy IV; Sandra Kalachurka z klasy IV; Konrad Waruszewski z klasy VIII. Wszyscy pozostali uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie otrzymali trzecie miejsca. Nikt nie pozostał bez nagrody i doceniania zaangażowania i wykonanej pracy.
Aby utrwalić znajomość tabliczki mnożenia na środek poproszono po trzech przedstawicieli z każdej klasy, którzy losowali zadania, a po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi, otrzymali cukierek. Wszyscy poradzili sobie bardzo dobrze.
Gratulujemy!
AKCJA TULIPAN
Nasza szkolna akcja Tulipan znalazła swój szczęśliwy finał. Uczniowie klas V i VI pod wodzą p. Jolanty Darłak, która koordynowała akcję, p. Kasi Martko i p. Soni Potaszników, posadzili około 140 cebulek tulipanów wokół naszego Dębu Pamięci. Efekty dzisiejszej pracy będziemy wspólnie podziwiać wiosną. Jeszcze raz bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji!
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
Dzień ten rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Świętą w naszym kościele o godzinie 9.00. Następnie uczniowie klas I-VIII wraz z Rodzicami udali się do szkoły, by o godzinie 10.30 na sali gimnastycznej wraz z wychowawcami uroczyście rozpocząć nowy rok szkolny. Wśród zaproszonych gości byli: ksiądz proboszcz Dariusz Kotecki, Przewodniczący Rady Gminy p.Waldemar Sitnik, inspektor ds. Oświaty i Służby Zdrowia p. Marta Bochen, radny p. T. Szynalewski oraz. Na początku głos zabrała p. dyr. M. Grabowska, która oficjalnie rozpoczęła nowy rok szkolny 2022/2023. Uroczystość uświetniły występy artystyczne uczniów klas II i III, które zostały przygotowane przez p. N. Smirnovą, E. Rusoń, J. Waśniowski oraz przez szkolny zespół Rajskie Nutki, któremu przewodziła p. K. Martko. Młodzi artyści wspomnieli również, iż 83 lata temu, 1 września 1939 r., wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Minutą ciszy uczczono pamięć ofiar wojennych.
Po zakończeniu części artystycznej, uczniowie wraz z wychowawcami rozeszli się do klas.
Powodzenia w nowym roku szkolnym!
DZIEŃ DZIECKA
1 czerwca 2022r. w Szkole Podstawowej w Świeciu nad Osą uczniowie świętowali Dzień Dziecka. Pani Dyrektor złożyła dzieciom życzenia, a następnie wszyscy przystąpili do konkurencji sportowych przygotowanych przez pana Jarosława Waśniowskiego. Dzieciom dopisał humor i wszystkie świetnie się bawiły. Zostały przyznane liczne nagrody. Po rywalizacji sportowej Rada Rodziców zaprosiła uczniów na słodki poczęstunek oraz grillowane kiełbaski.
KONKURS RECYTATORSKI
Dnia 17 maja 2022 r. w naszej szkole odbyła się pierwsza edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego pt. „Ziemia to nasz wspólny dom”. Konkurs był skierowany dla uczniów klas I-III i przystąpiło do niego 7 osób:1. Alicja Gronek – kl. I2. Marika Drzymalska – kl.I3. Antoni Piasecki- kl. I4. Wiktoria Tyszko – kl. II5. Sandra Kalachurka – kl. III6. Nadia Martko – kl. III7. Tymoteusz Szczepański – kl. III8. Lena Karczewska- kl. IIICelem konkursu było zainteresowanie najmłodszych tematyką przyrodniczą i ekologiczną poprzez poezję, doskonalenie warsztatu artystycznego oraz wyrazistej mowy, rozwijanie pamięci, wyrabianie odwagi i śmiałości przed wystąpieniem publicznym. Zaproszeni uczniowie wraz z wychowawcami mieli okazję wysłuchać wierze o tematyce ekologicznej. Mimo dużej tremy wszyscy uczestnicy wypadli świetnie prezentując swoje talenty recytatorskie.Komisja konkursowa w składzie p. Aleksandra Flis oraz p. Anita Omelczuk wnikliwie wysłuchała wszystkich uczestników i wyłoniła zwycięzców:• I miejsce – Marika Drzymalska – klasa I• II miejsce – Sandra Kalachurka – klasa III; Wiktoria Tyszko – klasa II• III miejsce – Alicja Gronek – klasa IIZa włożony trud i pracę występujący zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz nagrodami. Oprócz pamiątkowych dyplomów wszyscy otrzymali książki oraz długopisy.Występującym recytatorom serdecznie dziękujemy i zachęcamy do udziału w konkursie za rok!
WYCIECZKA DO WARSZAWY
W dniu 16 maja 2022 r. 46 uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych w Linowie, Lisnowie i Świeciu nad Osą uczestniczyło w wycieczce do Warszawy. W trakcie pobytu w stolicy zapoznaliśmy się z architekturą Starego Miasta i Zamku Królewskiego. Złożyliśmy hołd warszawiakom pod pomnikiem Małego Powstańca i weszliśmy na wieżę widokową przy kościele św. Anny. Następnie Traktem Królewskim przez Krakowskie Przedmieście, Aleje Ujazdowskie i Plac Trzech Krzyży udaliśmy się na ulicę Wiejską, przy której znajduje się siedziba polskiego parlamentu. Dzięki zaproszeniu pana Senatora RP Ryszarda Bobera zwiedzaliśmy budynki Sejmu i Senatu RP i zapoznaliśmy się z procesem legislacyjnym. Następnie w restauracji sejmowej zjedliśmy ufundowany przez Pana Senatora obiad. Najedzeni, zadowoleni i pełni wrażeń około godziny 18.00 pożegnaliśmy Warszawę z wieży widokowej Pałacu Kultury i Nauki, podziwiając piękno naszej stolicy.
DORADZTWO ZAWODOWE
W dniu 12.05.22. w naszej szkole w ramach zajęć z doradztwa zawodowego uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym z Panem Grzegorzem Chomiczem- oficerem Marynarki Wojennej pracującym na okręcie podwodnym w porcie w Gdyni. Pan Grzegorz brał również udział w dwóch misjach natowskich na Morzu Śródziemnym.Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali wykładu na temat pracy marynarza, budowy podwodnego okrętu, służby na morzu. Pan Grzegorz przyniósł ze sobą modele statków podwodnych, książki tematyczne. Uczniowie zadawali dużo pytań, na które Pan Grzegorz wyczerpująco odpowiadał. Spotkanie z tak ciekawym człowiekiem i jego pracą pozostanie z uczniami na długo.
231 rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
W roku szkolnym 2021/2022 obchodzimy 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Niewątpliwie jest to jedno z ważniejszych wydarzeń w historii Narodu Polskiego. Dzień ten ustanowiono świętem narodowym w dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem. Majowe święto dla wszystkich Polaków jest dniem szczególnym. Z tej okazji w naszej szkole odbył się uroczysty apel, podczas którego wystąpili uczniowie klasy 1 i 2. Podczas występów nie zapomniano także o uczczeniu Święta Pracy oraz Dniu Flagi.
TYDZIEŃ MÓZGU
„Ludzki mózg to cudowny instrument pozwalający na odbieranie, przetwarzanie i generowanie bodźców. Stanowi niepowtarzalne centrum dowodzenia, steruje wszelkimi procesami zachodzącymi w organizmie, jest źródłem, magazynem i powiernikiem naszej tożsamości, naszych myśli, pragnień i wyobrażeń”. Tyle dobra generuje niespełna 2% masy ciała człowieka. Z wielu powodów warto było przyjrzeć się bliżej tym fascynującym komórkom i dlatego w dniach od 14 do 18 marca 2022 roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły włączyli się do obchodów Światowego Tygodnia Mózgu, który powstał w 1996 roku w USA, a w Polsce obchodzony jest od 1999 roku. Na lekcjach uczniowie zapoznawali się z budową, funkcjonowaniem mózgu, tym co pozytywnie i negatywnie wpływa na jego działanie, rozwiązywali zagadki, rebusy, krzyżówki, zadania logiczne, grali w gry wymagające skupienia i logicznego myślenia jak szachy, warcaby czy podejmowali próby kodowania na macie przy pomocy Bee-boota.
WIZYTA ZAJĄCZKA WIELKANOCNEGO
W środę 13 kwietnia dzieci z przedszkola i klas 1-3 odwiedził zajączek wielkanocny. To była ogromna, ale jakże miła dla wszystkich dzieci niespodzianka. Zajączek zostawił dla wszystkich upominki. Radzie Rodziców dziękujemy za pomoc w organizacji '"Zajączka".
Apel z okazji 82 rocznicy Zbrodni Katyńskiej
Dnia 08 kwietnia 2022r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji 82 rocznicy Zbrodni Katyńskiej, w którym udział wzięli również przedstawiciele lokalnych władz. Podczas uroczystości przypomniano o ludobójstwie dokonanym przez funkcjonariuszy NKWD na blisko 22 tys. obywateli II Rzeczypospolitej. Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRS. Ciała grzebano bezimiennie, w masowych grobach w lasach tak, aby nie zostały nigdy odnalezione. Katyń jest nie tylko miejscem straszliwej zbrodni, ale również symbolem pamięci o wymordowanej polskiej inteligencji oraz nieustępliwego dążenia do prawdy. Pod koniec uroczystości Delegacja zapaliła znicze obok Dębu Pamięci z tablicą upamiętniającą Aspiranta Policji Państwowej Gustawa Franciszka Witta, który był ofiarą katyńskiej zbrodni. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem hymnu państwowego.
GMINNY KONKURS HISTORYCZNY
8 kwietnia 2022 r. odbył się Gminny Konkurs Historyczny „Polska Piastów”. Uczestniczyło w nim 25 uczniów ze szkół w Linowie, Lisnowie, Bursztynowie i Świecia nad Osą. Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy etap, podczas którego uczniowie rozwiązywali test, wyłonił 7. najlepszych, którzy w drugim etapie odpowiadali na pytania dotyczące polityki, kultury i gospodarki Polski od czasów Mieszka I do Kazimierza Wielkiego. Milena Janowska, uczennica SP w Świeciu nad Osą, wykazała się dużą wiedzą o średniowieczu. Zajęła drugie miejsce w Gminnym Konkursie „Polska Piastów”.
No backpack day
Dzień bez plecaka (z ang. „no backpack day”) to wybrany przez samorząd szkolny dzień, w którym wszyscy chętni uczniowie i nauczyciele przychodzą bez plecaków i toreb. Zabawa polega na tym, by jednocześnie przynieść do szkoły wszystkie potrzebne przybory. Liczy się pomysłowość i spryt – książki, zeszyty i inne artykuły szkolne można spakować w dowolny, zwykle zabawny sposób. Dzieci, które wezmą udział w Dniu bez plecaka, są zwolnione z odpytywania. Uczniowie naszej szkoły również zorganizowali taki dzień 4 kwietnia, pomysły uczniów były bardzo zróżnicowane co można zobaczyć na załączonych zdjęciach.